Elektronická přihláška k zápisu na školní rok 2024/2025

Žáci hudební nauky navštívili Olomouc

• Přidáno: 01.10.2021   |   43 čtení / zobrazení

Ve čtvrtek 30. září se žáci 4. a 5. ročníku hudební nauky v rámci Projektového dne mimo školu měli možnost podívat na několik zajímavých míst v Olomouci.

Nejprve nahlédli do Arcibiskupského paláce, kde měli možnost vidět např. Prečanovu knihovnu s více než 3000 svazky historických knih. Dále navštívili tzv. Červený sál, stavebně upravený pro Marii Terezii, který se stal později místem strategické porady ruského cara Alexandra a rakouského císaře Františka před bitvou Tří císařů u Slavkova r. 1805. Děti mohly v rámci prohlídky navštívit i tzv. Zelený sál, který pamatuje pobyty prezidentů Edvarda Beneše a Václava Havla a i spoustu dalších zajímavých míst spojených s takovými hudebními velikány, jakými byl Wolfgang Amadeus Mozart nebo Ludwig van Beethoven.

Dále následovala návštěva Konzervatoře Evangelické akademie, kde si místní studenti pro žáky naší školy připravili překvapení v podobě malého koncertu. Děti si tak mohly poslechnout nejen skladby v provedení klavíru a houslí, ale i dalších velmi zajímavých nástrojů, jakými jsou harfa a fagot. Následovala prohlídka celé školy, jednotlivých učeben a ukázka podkroví, které škola po jejím nastěhování v roce 2008 přestavěla na zkušebny pro své studenty.

Závěr Projektového dne patřil návštěvě Katedrály sv. Václava, kde si děti prohlédly interiér a měly možnost se také zaposlouchat do nádherných tónů místních varhan. Známý varhaník Karel Martínek žákům vysvětlil princip, jak varhany fungují, ukázal jim jednotlivé rejstříky a zahrál i několik ukázek. Světoznámá Toccata a fuga d moll Johanna Sebastiana Bacha v jeho podání byla úžasnou třešničkou na závěr.

Projektový den mimo školu je šablona financovaná prostřednictvím ESF v rámci operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání s podporou MŠMT.