Základní umělecká škola, Šumperk
  Šablony pro MŠ a ZŠ I
  Výtvarný obor
  Facebook školy
  Youtube školy
  ZUŠ Šumperk
    Žerotínova 11
    787 01   Šumperk
    +420 583 214 361
    +420 602 807 998
   
    ID datové schránky: pwjqfwz

  QR code
  5/5
  Olomoucký kraj
  Město Šumperk
  Nadace Karla Komárka
  ing.Blažek - sponzor školy ZUŠ Šumperk
  Alois Pospíšil - sponzor školy ZUŠ Šumperk
   Kalendář akcí školy

  Žáci hudební nauky navštívili Olomouc

  • Přidáno: 01.10.2021   |   42 čtení / zobrazení

  Ve čtvrtek 30. září se žáci 4. a 5. ročníku hudební nauky v rámci Projektového dne mimo školu měli možnost podívat na několik zajímavých míst v Olomouci.

  Nejprve nahlédli do Arcibiskupského paláce, kde měli možnost vidět např. Prečanovu knihovnu s více než 3000 svazky historických knih. Dále navštívili tzv. Červený sál, stavebně upravený pro Marii Terezii, který se stal později místem strategické porady ruského cara Alexandra a rakouského císaře Františka před bitvou Tří císařů u Slavkova r. 1805. Děti mohly v rámci prohlídky navštívit i tzv. Zelený sál, který pamatuje pobyty prezidentů Edvarda Beneše a Václava Havla a i spoustu dalších zajímavých míst spojených s takovými hudebními velikány, jakými byl Wolfgang Amadeus Mozart nebo Ludwig van Beethoven.

  Dále následovala návštěva Konzervatoře Evangelické akademie, kde si místní studenti pro žáky naší školy připravili překvapení v podobě malého koncertu. Děti si tak mohly poslechnout nejen skladby v provedení klavíru a houslí, ale i dalších velmi zajímavých nástrojů, jakými jsou harfa a fagot. Následovala prohlídka celé školy, jednotlivých učeben a ukázka podkroví, které škola po jejím nastěhování v roce 2008 přestavěla na zkušebny pro své studenty.

  Závěr Projektového dne patřil návštěvě Katedrály sv. Václava, kde si děti prohlédly interiér a měly možnost se také zaposlouchat do nádherných tónů místních varhan. Známý varhaník Karel Martínek žákům vysvětlil princip, jak varhany fungují, ukázal jim jednotlivé rejstříky a zahrál i několik ukázek. Světoznámá Toccata a fuga d moll Johanna Sebastiana Bacha v jeho podání byla úžasnou třešničkou na závěr.

  Projektový den mimo školu je šablona financovaná prostřednictvím ESF v rámci operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání s podporou MŠMT.