Základní umělecká škola, Šumperk
  Šablony pro MŠ a ZŠ I
  Výtvarný obor
  Facebook školy
  Youtube školy
  ZUŠ Šumperk
    Žerotínova 11
    787 01   Šumperk
    +420 583 214 361
    +420 602 807 998
   
    ID datové schránky: pwjqfwz

  QR code
  5/5
  Olomoucký kraj
  Město Šumperk
  Nadace Karla Komárka
  Alois Pospíšil - sponzor školy ZUŠ Šumperk
   Kalendář akcí školy

  Město čte knihu 2022

  • Přidáno: 11.10.2022   |   30 čtení / zobrazení

  V pátek 15. října se v koncertním sále ZUŠ představili naši žáci v rámci festivalu Město čte knihu, který pořádala Městská knihovna T. G. Masayka Šumperk. Četli z díla Františka Nepila, českého spisovatele a scénáristy, a zároveň jeho tvorbu hudebně doprovázeli. 

  František Nepil se narodil v Hýskově u Berouna v rodině zedníka. Jako dítě vyrůstal ve Sv. Janu pod Skalou a na samotě Výbrnice u Nižboru. Potom se rodina odstěhovala do Prahy, kde Nepil maturoval na obchodní akademii. Po maturitě se stal propagačním referentem.

  V roce 1969 nastoupil do redakce vysílání pro děti a mládež v Československém rozhlase. Dlouhá léta působil jako autor a osobitý vypravěč minifejetonů. Od roku 1972 se plně věnoval jen spisovatelskému povolání. Přispíval do mnoha časopisů, především pro děti a mládež, drobnými prózami, fejetony, sloupky a také pohádkami.

  Je rovněž autorem řady scénářů a televizních pohádek. K jeho nejznámějším a nejoblíbenějším relacím patřily jeho fejetony v Československém rozhlase „Dobré a ještě lepší jitro“, které nezaměnitelně interpretoval. (zdroj: Spisovatele.cz)

  Výtvarník Vladimír Renčín, oblíbený a uznávaný ilustrátor a karikaturista, byl výraznou uměleckou osobností a legendou v oblasti kresleného humoru a knižní ilustrace. Jeho kresby se už dávno staly součástí národního kulturního dědictví. Od poloviny šedesátých let, po několikaleté praxi v regionálních novinách a časopisech, tvořil jako člen tehdejšího Čs. svazu výtvarných umělců ve svobodném povolání. Věnoval se ilustrátorské tvorbě, své kresby publikoval v celostátních novinách a časopisech, mimo jiné v Mladém světě, v Literárních novinách, v Plamenu či v Dikobrazu. Postupně se zařadil mezi elitu českých kreslířů-humoristů a ilustrátorů po bok Adolfa Borna, Vladimíra Jiránka nebo Miroslava Bartáka. Ilustroval desítky děl české literatury, např. knihy V. Vančury, B. Hrabala, M. Horníčka, Františka Nepila, O. Pavla. Mezi jeho blízké přátele a obdivovatele patřili také malíři Vladimír Komárek, Josef Jíra, sochař Vladimír Preclík. Prosadil se také jako autor kresleného večerníčkového seriálu „Zvířátka pana Krbce“ v České televizi.

  V době normalizace, kdy se dostal na černou listinu umělců se zákazem publikování a výstav, využil možností spolupráce se zahraničními deníky Le Figaro, The Financial Times a s časopisy Time, Geo. Stal se vyhledávaným ilustrátorem vysoce odborných a prestižních amerických, anglických a německých publikací The Bulletin of the Atomic Scientists, The New Sciences, Die Zeit či IG Metall. (zdroj: web Hradec Králové)

  zdroj: www.mestocteknihu.cz